Relikwie św. Stanisława w parafii!

 Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski 21 października dokonał uroczystego wprowadzenia doczesnych szczątków pierwszego polskiego męczennika – św. Stanisława Biskupa do naszej parafii

Na początku uroczystej mszy świętej wniesiono relikwie świętego Stanisława w relikwiarzu w kształcie krzyża, który umieszczony został w kaplicy jego imienia. Metropolita krakowski odmówił modlitwę do świętego męczennika. Następnie został powitany przez proboszcza parafii ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza. W uroczystości wziął udział także ks. prał. Władysław Pasiut, proboszcz parafii ze Szczepanowa – miejsca urodzin św. Stanisława. 

- Jako pasterz św. Stanisław odznaczał się wielką gorliwością o Kościół w Krakowie i w Polsce. Sprowadził do Polski rzymskich legatów, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską, podjął działania mające na celu koronację Bolesława Szczodrego, szerzył wiarę chrześcijańską, wspierał i umacniał powstawanie klasztorów benedyktyńskich, które stanowiły ośrodki ewangelizacji. Według Wincentego Kadłubka, biskup stanął w obronie niewiernych żon rycerzy, które król nakazał okrutnie ukarać, choć mężowie im przebaczyli. W odwecie król zamordował św. Stanisława podczas odprawiania Mszy św. na Skałce. W tradycji Kościoła w Polsce biskup Stanisław stał się nie tylko orędownikiem Polskich spraw przed Bogiem, lecz także nieugiętym obrońcą ludzi narażonych na przemoc ze strony okrutnego władcy. Przede wszystkim stał się symbolem wyższości chrześcijańskiej moralności nad niekiedy okrutnym prawem państwowym – mówił abp Jędraszewski.

Na zakończenie Eucharystii odbyło się błogosławieństwo mitrą bł. bpa Jakuba Strzemię – patrona „od bólu głowy”, z racji na przypadające 21 października liturgiczne wspomnienie biskupa. 


 zobacz GALERIA ZDJĘĆ