OGŁOSZENIA

 Druga Niedziela Adwentu

10 grudnia 2023 roku

1.    Kuria Archidiecezjalna informuje, że Rekolekcje Adwentowe dla Łodzi prowadzone przez kardynała Grzegorza Rysia odbędą się w bazylice archikatedralnej od 17 do 19 grudnia w godzinach: w niedzielę o 19:00, w poniedziałek i wtorek o 18:00.

2.    Przypominamy, że RORATY odprawiane są u nas w dni powszednie o godz. 7:00, natomiast dla dzieci we wtorek i piątek o godz. 18:00.

3.    Jutro o godz. 18:00 msza św. w intencji wspólnoty Zawierzenie.

4.    W środę, 13 grudnia, dzień fatimski. Zapraszamy na mszę św. i nabożeństwo fatimskie połączone z procesją różańcową ze światłami na godz. 18:00.

5.    W piątek, po mszy św. wieczornej, adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 20:00

6.    W przyszłą niedzielę rozpoczną się w naszej parafii rekolekcje adwentowe. Poprowadzi je ks. Grzegorz Chirk z zakonu filipinów, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim. Program rekolekcji będzie podany w przyszłą niedzielę.

7.    W sklepiku lub kancelarii możemy nabyć świece Caritas oraz opłatki i sianko na stół wigilijny. Dochód ze świec przeznaczony jest na potrzeby ubogich naszej parafii, z opłatków na potrzeby parafii, zaś z sianka na fundusz ministrancki.

8.    Dzisiaj zbierana była taca inwestycyjna. Za wszystkie ofiary na rzecz naszej parafii składamy serdeczne Bóg zapłać!

9.    W sklepiku też do nabycia prasa katolicka.

 

Zmarli w minionym tygodniu:

+ Stanisława Wojtaszczak, lat 97

+ Rafał Ślęczkowski, lat 48

Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…

Pierwsza Niedziela Adwentu

3 grudnia 2023 roku

 

1.    Dzisiaj nabożeństwo adoracyjne o godz. 17:30

2.    Rozpoczęliśmy Adwent, zapraszamy więc do udziału w Roratach, mszy czuwania razem z Maryją na przyjście Jezusa. Roraty dla dorosłych w dni powszednie o godz. 7:00, dla dzieci we wtorek i piątek o godz. 18:00.

3.    W poniedziałek, 4 grudnia, Apel Jasnogórski o godz. 21:00.

4.    7 grudnia przypada pierwszy czwartek miesiąca. Msza o powołania kapłańskie i zakonne o godz. 18:00.

5.    W piątek radujemy się uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze jak w dzień powszedni, przypominamy jednak o GODZINIE ŁASKI DLA ŚWIATA, na którą zapraszamy do kościoła od 12:00 do 13:00. Modlitwa indywidualna w ciszy. Wieczorem po mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 20:00.

6.    W sobotę odbędzie się adoracja prowadzoną przez wspólnotę Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej, która rozpocznie się mszą św. o godz. 10:00, zakończy o 14:30.

7.    Od dzisiaj możemy nabywać opłatki wigilijne i świece Caritasu w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. U ministrantów można też nabyć sianko na stół wigilijny.

- Za opłatki wigilijne i sianko składamy dobrowolną ofiarę,

- świece na stół wigilijny są w cenie: małe 10 zł. i duże 16 zł.

W naszym sklepiku możemy nabyć też różne ozdoby na choinkę, m.in. Mikołaje oraz liczne dewocjonalia. Opłatki i świece otrzymamy też w kancelarii parafialnej.

8.    Przypominamy również o darach żywnościowych na rzecz najbardziej potrzebujących z naszej parafii, które składamy do wystawionego kosza.

 

Zmarli w minionym tygodniu:

+ Julia Bogdańska, lat 91

+ Leszek Keller, lat 69

W ich intencji: Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…

Chrystusa Króla Wszechświata

26  listopada 2026 roku 

1.    W czwartek przypada święto Świętego Andrzeja, Apostoła. Są to też imieniny naszego księdza Andrzeja. Będą za niego odprawione dwie msze święte: O godz. 17:00 od Margaretki i o godz. 18:00 od wszystkich wspólnot parafialnych. Zachęcamy do wspólnej modlitwy za naszego Solenizanta.

2.    Bezpośrednio po mszy św. wieczornej w czwartek zapraszamy na WIECZÓR CHWAŁY. Będziemy wspólnie uwielbiać Pana modlitwą i śpiewem. Wieczór prowadzi wspólnota modlitewna Zawierzenie.

3.    W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Po mszach św. o godz. 8:00 i 18:00 odmówimy wspólnie Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego. Wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 20:00.

4.    W pierwszą sobotę miesiąca msza św. o godz. 8:00 w intencji emerytów i rencistów, po niej nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP i cząstka różańca wynagradzającego. Mszę św. i nabożeństwo poprowadzi o. Dariusz z zakonu Oblatów.

5.    Natomiast w niedzielę (3 grudnia) podczas każdej mszy św. kazanie wygłosi o. Dariusz Galant (Oblat) oraz będzie rozprowadzał kalendarze misyjne. Informujemy Parafian, że w tym roku nie będzie kalendarzy parafialnych.

6.    Za tydzień rozpoczynamy Adwent, dlatego od przyszłej niedzieli będzie można nabyć opłatki wigilijne i świece Caritas w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

7.    Przypominamy, że przy wyjściu z kościoła możemy pobrać tytki miłosierdzia, które zwracamy wypełnione żywnością z długą datą przydatności do spożycia. Z tych darów powstaną paczki dla potrzebujących w naszej parafii. Wypełnione tytki wkładamy do wystawionego kosza.

8.    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 

Zmarli w minionym tygodniu:

+  Józef Ślipski, lat 68

+  Stanisława Kędziora, lat 94

W ich intencji: Zdrowaś Maryjo..., Wieczny odpoczynek...

Trzydziesta Trzecia Niedziela Zwykła

19  listopada 2023 roku

1.    Dzisiaj nabożeństwo różańcowe o godz. 17:30, natomiast o godz. 18:00 msza św. w intencjach Żywych Róż naszej parafii.

2.    Dzisiaj obchodzimy VII Światowy Dzień Ubogich. Włączyć się możemy w to dzieło wypełniając artykułami spożywczymi i chemicznymi „Tytki charytatywne”, które możemy pobrać ze stolika za ławkami. Zebrane w ramach akcji artykuły składamy do wystawionego kosza i pozostają one do dyspozycji parafii z przeznaczeniem dla ubogich.

Taca dzisiejsza - będzie przekazana Kurii Archidiecezji z przeznaczeniem na ubogich.

Taca za tydzień - będzie przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

3.    Przypominamy członkom parafialnego zespołu synodalnego o jutrzejszym spotkaniu w salce katechetycznej na plebanii o godz. 17:30.

4.    W piątek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, która rozpocznie się po mszy św. wieczornej i będzie trwała do godz. 20:00.

5.    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 

 

Zmarli w minionym tygodniu:

       Bogumił Sokołowski, lat 64

       Zofia Kukulska, lat 90

W ich intencji: Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…

Odpust Parafii

12  listopada 2023 roku – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

1.    Przypominamy, że dzisiaj na mszach św. dopołudniowych kazania odpustowe głosi ks. Jakub Róg, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowca w naszym Seminarium Duchownym. Suma odpustowa w intencji Parafian o godz. 13:00.

2.    Jutro na mszy św. o godz. 18:00 modlimy się w intencji wspólnoty Zawierzenie. Jest to również 13. dzień miesiąca, zapraszamy zatem na nabożeństwo fatimskie. Po mszy wieczornej procesja różańcowa ze światłami.

3.    W środę msza św. w intencji Ojca Świętego, Ojczyzny, Radia Maryja i Telewizji Trwam o godz. 18:00.

4.    W czwartek msza św. z modlitwą o uzdrowienie o godz. 19:00. Intencje składamy do pudełka na stoliku za ławkami. Możemy też w zakrystii, kancelarii bądź internetowo.

5.    W piątek po mszy św. wieczornej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 20:00.

6.    W niedzielę za tydzień przypada VII Światowy Dzień Ubogich. Do pobrania będą tzw. tytki miłosierdzia, które zwrócimy wypełnione żywnością z długą datą przydatności do spożycia. Taca za tydzień na potrzeby ubogich.

7.    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 

Zmarła z minionego tygodnia:

        Elżbieta Tomiak, lat 86

W jej intencji: Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…

 

Trzydziesta Pierwsza Niedziela Zwykła 

5       listopada 2023 roku


1.    Dzisiaj nabożeństwo adoracyjne o godz. 17:30.

2.    W tym tygodniu przypada dzień odpustu naszej parafii. Dokładnie w czwartek, 9 listopada, obchodzimy święto Rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, której pełna nazwa brzmi: Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. To Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. Nasz kościół Najświętszego Zbawiciela w tym właśnie dniu obchodzi uroczystość odpustową. Z racji duszpasterskich - aby dać możliwość uzyskania odpustów jak największej liczbie wiernych - przenosi się ją na najbliższą niedzielę, ale w czwartek również zapraszamy na mszę odpustową o godz. 18:00.

3.    W piątek po mszy św. wieczornej adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 20:00.

4.    W sobotę, w Święto Niepodległości o godz. 10.00 w archikatedrze łódzkiej odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w intencji Ojczyzny, na którą wszyscy jesteśmy zaproszeni. Natomiast w naszym kościele o godz. 10:00 rozpoczniemy mszą św. comiesięczną adorację prowadzoną przez wspólnotę Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej. Zakończenie o godz. 14:30.

5.    W niedzielę, 12 listopada, będziemy gościć ks. dra Jakuba Roga, który na wszystkich mszach dopołudniowych głosić będzie nauki i odprawi sumę odpustową o godz. 13:00. Ks. Jakub Róg jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowcą w naszym Seminarium Duchownym. Został wyświęcony na kapłana w 2014 r. Obecnie przebywa w Warszawie.

Przypominamy, że w przyszłą niedzielę będzie zbierana taca inwestycyjna, za którą już dzisiaj serdecznie dziękujemy.

6.    Informujemy członków „synodu” parafialnego, że pierwsze spotkanie, wspólne z Radą Parafialną, odbędzie się 20 listopada o godz. 17:30 w salce katechetycznej. Należy zapoznać się z rozdziałem Dokumentu końcowego IV Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej zatytułowanym Paradygmat pastoralny. Jezus z uczniami w drodze do Emaus. Materiały do pobrania ze strony internetowej naszej archidiecezji.

7.    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Zapraszamy do sklepiku.

 

Trzydziesta Niedziela Zwykła

29  października 2023 roku

1.    Przypominamy, że kończą się nabożeństwa różańcowe. Dzisiaj różaniec o godz. 17:30, a w poniedziałek i wtorek o godz. 18:30.

2.    W środę, 1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych. Jak co roku w naszej parafii zostaną odprawione cztery msze św. w kościele i cztery msze św. w kaplicy na cmentarzu Mania. I tak:

- w kościele msze św. o godzinie 7:00, 8:30, 10:00 i 11:30.

- na cmentarzu Mania msze św. o godzinie 10:00, 11:00, 12:00 i 16:00.

- procesja żałobna z pięcioma stacjami odbędzie się na cmentarzu Mania o godz. 15:00.

3.    W czwartek, 2 listopada, Dzień Zaduszny czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. w intencji dusz czyśćcowych zostanie odprawiona w kościele o godz. 9:00. Natomiast wieczorem rozpoczyna się Triduum Żałobne. Msze św. będą sprawowane w intencji zmarłych, których poleciliśmy w wypominkach. Po mszy nabożeństwo pięciu stacji żałobnych z czytaniem wypominek. Msze św. Triduum będą odprawiane przez trzy dni, tzn. w czwartek, piątek i sobotę o godz. 18:00.

4.    W związku z Triduum Żałobnym w najbliższy piątek, 3 listopada, NIE BĘDZIE adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, a w sobotę, 4 listopada - Apelu Jasnogórskiego.

5.    W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek we mszy Triduum modlimy się za zmarłych kapłanów, w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego tylko po mszy o godz. 8:00. W sobotę na mszy o godz. 8:00 modlimy się w intencji emerytów i rencistów, po mszy nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP z cząstką różańca wynagradzającego.

6.    W minioną niedzielę, 22 października, odbywało się w Polsce liczenie wiernych uczestniczących na mszach św. Informujemy Parafian, że w naszym kościele uczestniczyło 7,5% osób, liczonych od 10 000 mieszkańców terenu naszej parafii, natomiast Komunię św. przyjęło 48% obecnych na mszach.

7.    Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia w sklepiku.

 

 

Zmarli w minionym tygodniu:

+ Genowefa Andrzejewska, lat 89

+ Zbigniew Balcerzak, lat 57

+ Krystyna Chorubska, lat 86

W jej intencji: Zdrowaś Maryjo..., Wieczny odpoczynek...

 

 
 Dwudziesta Dziewiąta Niedziela Zwykła

22 października 2023 roku

1.    Dzisiaj nabożeństwo różańcowe o godz. 17:30, a w dni powszednie o 18:30.

2.    Wczoraj w naszym kościele obchodziliśmy uroczystość Błogosławionego Jakuba Strzemię. Na zakończenie otrzymaliśmy błogosławieństwo mitrą, czyli relikwiami Jakuba. Natomiast w poniedziałek wspominamy świętego Józefa Bilczewskiego, biskupa, metropolitę lwowskiego, którego relikwie również znajdują się u nas. Dlatego jutro na zakończenie każdej mszy św. zostaniemy pobłogosławieni relikwiami tego świętego.

3.    W piątek po różańcu adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 20:00.

4.    Przypominamy, że przyjmujemy na wypominki, tj. modlitwę Kościoła za zmarłych.

5.    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Do nabycia w sklepiku.

 

 

Nasi zmarli w minionym tygodniu:

Jan Czarnecki, lat 81

Andrzej Matyszewski, lat 64

W ich intencji: Zdrowaś Maryjo..., Wieczny odpoczynek...

 

 
Dwudziesta Ósma Niedziela Zwykła

15 października 2023 roku                  (XXIII Dzień Papieski)

1.    Przypominamy, że nabożeństwa różańcowe odprawiane są w dni powszednie o godz. 18:30, w niedzielę o godz. 17:30. Dzisiaj po nabożeństwie różańcowym msza św. wieczorna odprawiona będzie w intencjach Żywych Róż naszej parafii oraz za żyjących i zmarłych ich członków.

2.    W środę, 18 października, przypada święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Msza św. wieczorna sprawowana będzie w intencji Ojca Świętego, Naszej ojczyzny, Radia Maryja i Telewizji Trwam.

3.    W piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy rozpocznie się po nabożeństwie różańcowym, a zakończy o godz. 20:00.

4.    W sobotę, 21 października, czcimy Błogosławionego Jakuba Strzemię, którego relikwie znajdują się w naszym kościele. Dla naszej parafii jest to szczególny dzień. Msza św. wieczorna będzie odprawiona w intencji o uzdrowienie przez wstawiennictwo bł. Jakuba Strzemię, a bezpośrednio po niej nastąpi indywidualne błogosławieństwo mitrą z relikwiami. W związku z tym

w sobotę wyjątkowo nabożeństwo różańcowe

będzie odprawione przed mszą św. wieczorną, czyli o godz. 17:30.

W różańcu będziemy również prosić o łaskę zdrowia dla nas i naszych bliskich.

5.    Dzisiaj XXIII Dzień Papieski i zbiórka do puszek na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Ofiary możemy składać do jakiejkolwiek puszki w kościele lub przed kościołem.

6.    Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 

Nasi zmarli:

+  Edmund Uryszek, lat 77

+  Gerhardt Taroń, lat 83

W ich intencji: Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…

 

 Dwudziesta Siódma Niedziela Zwykła

8 października 2023 roku

 

1.    KOMUNIKAT BISKUPÓW POMOCNICZYCH

2.    Przypominamy, że nabożeństwo różańcowe odprawiane jest w dni powszednie o godz. 18:30, natomiast w niedziele (dzisiaj) o godz. 17:30.

3.    Jutro o godz. 18:00 msza św. w intencji wspólnoty modlitewnej Zawierzenie.

4.    W piątek, 13 października, przypada dzień fatimski. Dlatego bezpośrednio po mszy św. wieczornej zostanie odprawiona procesja różańcowa ze światłami, dopiero po niej nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy do godz. 20:00.

5.    W sobotę, 14 października, odbędzie się comiesięczna adoracja prowadzona przez wspólnotę Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej. Rozpocznie się mszą św. o godz. 10:00, zakończy o godz. 14:30.

6.    Za dzisiejszą tacę inwestycyjną składamy serdeczne Bóg zapłać! Informujemy parafian, że trwa obecnie remont pieca w kościele, czeka nas również zakup węgla na zimę.

7.    Powoli zbliżamy się do uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego przyjmujemy już na wypominki, czyli modlitwę Kościoła za poleconych w nich zmarłych.

8.    Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dzisiaj szczególnie polecamy Niedzielę, w której znajdziemy wywiad ze znanym nam ks. Mikołajem z Czerwonogradu z Ukrainy. Wywiad nosi tytuł „Jesteśmy wdzięczni”. Ks. Mikołaj przypomina, że zwykli mieszkańcy Ukrainy są nam bardzo wdzięczni za okazaną im pomoc. Warto przeczytać.

 

Zmarli minionego tygodnia:

+ Maria Pawełek, lat 86

+ Ewelina Kowalska, lat 83

+ Kazimiera Kołaczek, lat 96

+ Anna Ośko, lat 82 

W ich intencji: Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…

 

Dwudziesta Szósta Niedziela Zwykła

1 października 2023 roku

 

1.    Dziś rozpoczynają się nabożeństwa różańcowe. Podobnie jak rok temu zapraszamy na wspólny różaniec w każdą niedzielę (również dzisiaj) o godz. 17:30, natomiast w dni powszednie po mszy wieczornej o godz. 18:30.

1.    W środę wspominamy św. Franciszka z Asyżu. Jest on założycielem i patronem zakonów franciszkańskich. Zapraszamy zatem na mszę św. w intencji żyjących i zmarłych członków III Zakonu franciszkańskiego na godz. 17:00.

2.    W czwartek obchodzimy uroczystość św. Faustyny Kowalskiej, która jest Patronką naszego miasta. Jest to jednocześnie pierwszy czwartek miesiąca. Msza św. wieczorna oraz różaniec zostaną ofiarowane w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

3.    W pierwszy piątek miesiąca nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Jezusowego po mszy św. o godz. 8:00. Natomiast po mszy św. wieczornej nabożeństwo różańcowe i adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy do godz. 20:00.

4.    W pierwszą sobotę miesiąca, 7 października, msza św. o godz. 8:00 w intencji emerytów i rencistów, po niej nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP z cząstką różańca wynagradzającego.

5.    Informacja dla osób, które zapisały się do grupy synodalnej. Ks. Proboszcz zaprasza na pierwsze spotkanie, które będzie miało charakter organizacyjny (przewidywany czas ok. pół godziny) w najbliższy wtorek po różańcu, czyli ok. godz. 19:00 na plebanii.

6.    Z inicjatywy ks. Andrzeja, naszego wikariusza, mamy okazję dołączyć do pielgrzymki do Włoch. Wyjazd w dniu 16 października, powrót 27 października. Będzie można zwiedzić Rzym, Wenecję, San Giovanni Rotondo ze św. o. Pio, Lanciano z cudem eucharystycznym, Pompeje, czy odpocząć cały dzień w Rimini nad Adriatykiem. Informacje szczegółowe dla zainteresowanych są wywieszone w gablocie oraz dostępne w zakrystii i na stronie internetowej parafii.

Spotkanie z przedstawicielem biura pielgrzymkowego nastąpi w dniu 10 października. Do tego czasu przyjmujemy zapisy w kancelarii parafialnej lub zakrystii.

7.    Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia w sklepiku.

 

Zmarli minionego tygodnia:

+ Helena Okraszewska, lat 96

+ Irena Małyszko, lat 92

+ Wiesław Olszycki, lat 90

+ Lucjan Szynklewski, lat 90

W ich intencji: Zdrowaś Maryjo…, Wieczny odpoczynek…