GORZKIE ŻALE


Dzisiaj pierwsze Gorzkie Żale. Zapraszamy na godz. 17:15. Jednocześnie informujemy, że podczas śpiewania Gorzkich Żali będzie zbierana taca z przeznaczeniem na kwiaty do Grobu Pańskiego. Już teraz dziękujemy za te ofiary. Bóg zapłać!

"Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.
Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części, rozpoczynają się Zachętą (lub Pobudką - analogia do współczesnego Wezwania) i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni (dziś w Jutrzni są dwa psalmy i pieśń ze Starego Testamentu).
Gorzkie Żale dzieli się na Zachętę i trzy części. W każdą niedzielę Wielkiego Postu odprawia się jedną część" >>CZYTAJ DALEJ